Dokonaliśmy przelewu, ale pieniądze jeszcze nie zostały zaksięgowane na czyimś koncie. Jak długo idzie przelew między różnymi bankami?

Ile czasu to trwa przelew między bankami?

Czasami bardzo nam zależy, aby pieniądze przelane z naszego konta trafiły od razu na rachunek odbiorcy. Zależy od tego np. dzień wysyłki przedmiotu, który chcemy podarować komuś w prezencie. Nerwowe oczekiwanie przeżywał chyba każdy. Jedynie przelewy na rachunki w tym samym banku realizowane są natychmiast.

Przelewanie pieniędzy z konta na konto umożliwia system Elixir. To narzędzie Krajowej Izby Rozliczeniowej służące do wymiany informacji między bankami o zleconych przelewach. W dni robocze w każdym banku odbywają się tzw. sesje wychodzące i przychodzące. Wtedy to bank wysyła środki, które jego klienci przelewają na rachunki w innych bankach. Z kolei w trakcie sesji przychodzących księgowane są środki, które przelane zostały z rachunków klientów innych banków.

W teorii przelew wysłany rano, powinien dojść na wskazany numer rachunku jeszcze tego samego dnia – w czasie sesji przychodzącej w banku odbiorcy. W praktyce jednak dociera on dopiero następnego dnia. Trzeba liczyć się z tym, że najdłużej idzie przelew wykonany w piątek po południu lub wieczorem, gdyż system Elixir nie działa w weekendy.

Nie ma jednak z góry ustalonych zasad, gdyż każdy bank sporządza własny regulamin, w którym określa termin realizowania przelewów. Jeżeli się spóźni, można złożyć reklamację.