Chociaż w badaniach opinii publicznej deklarujemy przekazanie 1 procenta podatku na cele dobroczynne, w rzeczywistości czyni tak tylko połowa Polaków. Kto może przekazać 1 procent i czy warto to robić?

1 procent podatku

Powody nieprzekazania 1 procenta na organizacje niosące pomoc są różne: część osób przy składaniu PIT-u zapomina o jednym procencie, część rezygnuje nie wiedząc, komu przekazać pieniądze, jeszcze inni nie wierzą w uczciwość działań organizacji pozarządowych albo chcą po prostu pozostawić podatek w budżecie państwa.

Jawnie i anonimowo
W 2013 r. z możliwości przekazania jednego procenta skorzystało 57 procent Polaków. W roku ubiegłym organizacje pożytku publicznego otrzymały 480 milionów zł od podatników.
Podatnicy często też myślą, że przekazując 1 procent podatku, tracą własne pieniądze. Tymczasem nie tracą ani złotówki, ponieważ przekazują jedynie kwotę, która i tak przeszłaby na rzecz Skarbu Państwa. Darując 1 procent podatku można to zrobić zarówno anonimowo, jak i z ujawnieniem organizacji pożytku publicznego swoich danych osobowych. Co ważne, możemy również wskazać cel, na który kierujemy pieniądze.

Kto może przekazać 1%
Do przekazania jednego procentu uprawnieni są: podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. Mogą to także zrobić emeryci, ale pod warunkiem, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie oraz (na tych samych warunkach) osoby rozliczane przez pracodawcę.
Spis organizacji uprawnionych do otrzymania 1 procenta widnieje na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

MW